YUQORI SINF O‘QUVCHILARINI KASB-HUNARGA O‘RGATIB TAYYORLASH MEHANIZMLARI
• Xudayberganov Raxmatjon Baxtiyorovich Muallif: Urganch Ranch texnologiya universiteti Pedagogika mutaxasisligi magistranti Author
Keywords:
Ta’lim dasturlarini optimallashtirish, kasbiy yo‘naltirish xizmatlari, ish beruvchilar bilan hamkorlik, Innovatsion usullarni qo‘llash, ota-onalar va keng jamoatchilikni jalb qilish, grantlar va stipendiyalar, amaliyotga yo‘naltirilgan dasturlarni ishlab chiqish, mexanizmlar.
Abstract
Yuqori sinf o‘quvchilarini kasb-hunarga o‘rgatish va tayyorlash jarayoni jamiyatda mehnat bozorining ehtiyojlariga mos keladigan, bilimli va malakali kadrlarni tayyorlashga qaratilgan muhim yo‘nalishdir. Ushbu jarayon o‘quvchilarning nazariy bilimlarini amaliy ko‘nikmalar bilan boyitish, ularni kelajakdagi kasbiy faoliyatga tayyorlash imkonini beradi. Bu borada ”Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining 10-11-sinflari o‘quvchilarini kasb-hunarga tayyorlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 30.12.2021 yildagi 792-son qarori, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 2-avgustdagi 425-sonli qarorlari ijrosi ta’minlanib kelmoqda. Bu jarayonni samarali tashkil etish uchun bir qancha mexanizmlarni qo‘llashni ko‘rib chiqamiz.
References
Ilm fan xabarnomasi. Ilmiy elektron jurnali. Yuqori sinf o’quvchilariningkasbga yo’naltirish jarayonini boshqarish. Parpiyeva N.
Tolipov O’, Barakayev M. Sharipov Sh. Kasbiy pedagogika. (Ma’ruzalar matni) – T.: TDIU, 2001.
Xudoyqulov X.J. Kasb ta’limda ekologik muammoning zamonaviy talqini. / Kasb-hunar ta’limi jurnali, №4 2016-yil.
”Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining 10-11-sinflari o‘quvchilarini kasb-hunarga tayyorlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 30.12.2021 yildagi 792-son qarori.
, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 2-avgustdagi 425-sonli qarori.